OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Produkcia poctivého čierneho kovu na Slovensku dlhodobo stagnuje okolo nulovej hladiny. Kvalitné kapiel v tomto žánri spočítate na prstoch jednej ruky, a v tejto „temnej“ dobe prichádzajú košickí INFER so svojím druhým anti-ľudským manifestom. Pri druhom diele sa vždy očakáva prinajmenšom prekonanie debutu, odstránenie nedostatkov a nezriedka sa práve druhý album stáva v histórii kapely tým najlepším. V prípade „Anti – Human“ tomu dúfam tak nebude, i keď tým nechcem nijako znižovať kvality tu prezentovaného diela – práve naopak, potenciál zachytený na debute sa dočkal náležitého rozvinutia a ukazuje na značný progres vo všetkých oblastiach.
INFER sa svojou tvorbou pohybujú v oblasti klasického nasypaného blackmetalu s trochou deathovej prímesi, kde prísť s niečím novým v súčasnosti chce už značnú dávku schopností. A tie, zdá sa, na strane protagonistov nechýbajú, keďže prezentovaný materiál aj napriek spomínanému faktu zaujal. To je zrejmé už od úvodnej „A Will To Die“, ktorá okrem technickej paľby bicích poukazuje jednak na schopnosť nachádzať správnu rovnováhu medzi nekompromisnou brutalitou a zaujímavými melódiami (a taktiež na proklamované zlepšenie v oblasti zvukovej). INFER okrem rýchlych blackových pasáží vsádzajú aj na rytmicky komplikovanejšie a melodickejšie štruktúry, tvoriace deathový element (za všetky spomeniem napríklad „Blackhorned Master...“). Albumu tieto pomalšie kompozície pridávajú na svojskej atmosfére a pestrosti, pričom nechávajú vyniknúť rôznym inštrumentálnym vychytávkam, ktorých je možné nájsť dosť. Nezostáva mi nič iné, len opäť pochváliť výborné bicie, ktoré tentokrát v solídnom zvuku vyznievajú poriadne prierazne, nápadité technické riffy i ľahké ekvilibristiky v sólach. Pozitívnym faktom je, že vo výslednom mixe dostávajú priestor aj basgitarové linky a nestrácajú sa niekde v rozbúrenom mori riffov. Frontmanov monotónnejší deathový vokál je primerane priestredaný blackovým vokálom druhého gitaristu, takže ani tu nenastáva zásadnejší problém (výborne to vyšlo napríklad v „Arcanum“).
Sám sa divím tomu, ako pozitívne to doposiaľ vyznieva a skutočne nemám veľmi čo kritizovať. INFER boli možno považovaní za akýchsi Slovenských MARDUK, ale tento album mi skôr pripomína BEHEMOTH a ich obdobie okolo výbornej dvojky „Thelema 6“ a „Satanica“. Booklet sa takisto podaril a vyznieva plne profesionálne. Negatíva môžem vytasiť snáď len dve – je nimi istá dávka blackmetalového klišé v textoch a takisto prezentovaná kontroverznosť, na druhej strane to snáď k žánru patrí, takže si to preberte sami. Menej ako debutu udeliť nemôžem (a ani nechcem), dokonca aj bez toho, aby som sa musel oháňať čarovným spojením „v kontexte slovenskej scény“.
Kvalitne nabrúsená blackmetalová čepeľ slovenského pôvodu, nesúca so sebou smrť.
7,5 / 10
Peter
- gitary, vokály
Robert
- bicie
Richard
- vokály, basgitara
Rudolf K.
- gitary
Hosť:
Cernorog
- vokál
1. A Will to Die
2. Anti-human, Anti-life
3. Unlimited Hatred
4. Blackhorned Master of Midnight Pain
5. Ravisher
6. Song of Triple 6
7. Mistress of the Goat
8. Satis Est Nullus
9. Arcanum (Parting From the Death)
10. Proclaiming of Death
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.